Dáme Guláš

Přílohy

chlupaté knedlíky

1 kg syrových brambor, 250 g brambor vařených, 1 vejce, 140 g hrubé mouky, mléko, sůl, sádlo, cibulka najemno Vařené vychladlé a oloupané brambory nastrouháme a dáme do mísy. Syrové brambory oloupáme a nastrouháme, dáme je do jiné mísy a zalijeme šálkem horkého mléka. Potom je dáme na cedník okapat a okapané přidáme k vařeným bramborům zároveň s moukou, s vejcem a se solí. Vypracujeme těsto a děláme kulaté knedlíky. Vaří se asi 20 minut.

bramborové šišky

750 g uvařených brambor, 1 celé vejce, 1 žloutek, 150 g krupice, 100 g hrubé mouky

Uvařené a vychladlé brambory oloupáme a rozstrouháme, osolíme, přidáme krupici, mouku, vejce a vypracujeme těsto. Z těsta děláme šištičky, které vhazujeme do vařící osolené vody a vaříme asi 10 minut.

cmunda

8 velkých brambor, 2 vejce, 5 lžic mléka, 6 lžic hrubé mouky, sůl, česnek, majoránka, tuk na smažení

Syrové brambory oloupáme a nastrouháme. Po chvíli z nich slijeme vodu, přidáme mouku, mléko, vejce, česnek utřený se solí a majoránku a zpracujeme na hladké těstíčko. Na rozpálený tuk na pánvi lijeme placičky a pečeme.

nastavovaná kaše s cibulkou

750 g brambor, 150 g trhaných krupek, mléko, 1 stroužek česneku, špetka majoránky, máslo, 2 cibule

Brambory oloupáme a uvaříme ve slané vařící vodě. Krupky propereme a uvaříme ve vodě, do které přidáme ořech másla, stroužek česneku a špetku majoránky. Vodu z vařených brambor slijeme a z brambor a teplého mléka vyšleháme kaši. Přidáme uvařené krupky a podle chuti dosolíme.